THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jméno Gustafa Hildebranda jsem poprvé zaznamenal na společném albu s Peterem Bjärgem (ARCANA). Perverzní zvědavost, co za hudbu může dělat výhradně sám někdo, kdo spolupracoval se zakladatelem největšího DEAD CAN DANCE revival bandu, mě následně dohnala právě k poslechu "Heliopause".
A nemůžu říct, že bych byl nějak zvlášť zklamaný. Z pozérského vystrašujícího ambientu jsem už, myslím, slyšel větší zvěrstva, ale i podstatně lepší počiny. Z projektů, jejichž tvůrci mají na internetu vystavené tak strášně mysteriozní fotky (černobílá über alles!) a pindy o temnotě, nekonečnu, osamělosti, nekonečné osamělé temnotě a temné nekonečné osamělosti, je tohle střed. Ten nejstředovatější střed, jaký je možno myslet.
Svoje vize o vesmíru prezentuje Hildebrand na poměrně rozumné stopáži. Skladby samotné při své délce nedostanou přílišnou možnost nudit, což je ne nevýznamné plus, uvážím-li, že též nemají čím nějak výrazněji přilákat posluchačovu pozornost.
Jako podkres fungují tyhle plochy delších klávesových poryvů, neurčité pípání, hlomozy a momenty mluveného slova celkem dobře, ale, a vím že se opakuji, prostě a jednoduše nemají nic, čím navíc by zaujaly. K věrohodnosti představy o krutém chladném a buhvíjakémještě kosmu moc nepřispívá obhroublá produkce, byť je jedním z faktorů, proč nahrávku neodepsat. Právě ta neotesanost dodává jistou průbojnost, tolik potřebnou pro jinak neofezivní vesmírnou hudbu.
Několikrát se mi při poslechu alba vybavil Lustmordův track „Strange Attractor“. Ta skladba je něco jak emzák, který nemá sebemenší problém uškrtit člověka na jeho vlastních střevech. Tohle album je něco jako emzák, kterému při sledování odvážnějšího beast hentai naskakuje ze stydlivosti ruměnec.
A navíc mi, tuším, při poslechu první skladby znenadání v jednom momentě vyjela asociace se Žvejkalem. Ten sampl měl být nejspíš skřípání kovu o kov, ale spíš to připomínalo Žvejkala. Je to dost možná naprostá prkotina, ale člověku to pořádně znejistí výsledné bodování, neb leckteré nechtěně-sranda projekty podobného rázu jsou možná celkově horší, ale takové asociace se jim ve mně vyvolat nepodařilo. Ačkoliv, ten moment zněl docela hrozivě, třeba je celá „Heliopause“ sofistikovaným vhledem do postapokalyptické verze světa Star Wars. A Žvejkalovo naříkaní tudíž může být jakousi meta-narážkou. Ale spíš asi ne.
Konformní chlad z širých kosmických prostorů.
5,5 / 10
1. Cataclysmic Variable
2. Array
3. Nomadic Singularity
4. Heterodyne
5. Manifold
6. Decaying Orbit
7. Nucleus
8. Accretion
9. Vacuum Geometry
Heliopause (2012)
Primordial Resonance (2006)
Starscape (2004)
Vydáno: 2012
Vydavatel: Cyclic Law
Stopáž: 52:23
Produkce: Eskilstuna
Nazvime to stigmou technológiami omotaného žánru: hoci sa vy a vaša tvorba dokážete posúvať vpred, nároky doby môžu narastať ešte rýchlejšie. Hildebrandovi sa od bahna priemernosti nepodarilo očistiť ani na x-tý pokus, a to nahral lepšie znejúci album, než boli predošlé dva a „experiment“ pod hlavičkou LACUS SOMNIORUM.
Model Hildebrandovho ambientu skrátka znova pôsobí príliš zastarano. Staromilstvo pritom vôbec nemusí byť apriórnou chybou, ak ste BIOSPHERE („N-Plants“) a dokážete tvoriť bystro a konceptuálne, alebo ak ste DESIDERII MARGINIS („Procession“) a viete aj zo staromódnych a papierovo nudných nápadov vyžmýkať celkom záživné počúvanie.
Hildebrand preto znova nedočahuje ani darkambientný nadpriemer vydavateľstva Cyclic Law (spomeňme NORTHAUNT), a tiež ani omylom neohrozuje latku zvukových dizajnérov, akým je napríklad HECQ.
Vedieť správne aktualizovať hudbu, ktorá zažila plodné obdobie pred desiatimi rokmi, si vyžaduje väčšiu šikovnosť. Stačí sa pozrieť, ako vycúvali zo slepej uličky velikáni LUSTMORD alebo RAISON D´ETRE.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.